Bezpieczeństwo

Obecnie głównym zagrożeniem dla każdego przedsiębiorstwa są ataki typu Ransomware – szyfrujące całą zawartość nie tylko zaatakowanego komputera, ale także wszelkich zasobów sieciowych, do których dany komputer ma dostęp.

Wg ekspertów z firmy Cybersecurity Ventures straty spowodowane tylko przez ataki Ransomware w roku 2017 wynosiły około 5MLD dolarów, by w roku 2018 wzrosnąć do 11MLD dolarów – co oznacza ponad 100% wzrost rok do roku.

Niestety do większości tych strat przyczynił się najbardziej czynnik ludzki – większość ataków spowodowało nieodpowiedzialne kliknięcie w zainfekowany załącznik w pliku e-mail. Natomiast najpopularniejszy tego typu atak – poprzez wirusa WannaCry był wywołany bez ingerencji człowieka, twórcy znaleźli lukę w zabezpieczeniach niewspieranego już przez Microsoft systemu Windows XP, a konkretnie usługi SMB w 1 wersji.

Środki, jakimi obracają twórcy rozwiązań infekujących komputery pozwalają przypuszczać, że kwestią czasu jest przeprowadzenie kolejnego dużego ataku bez udziału człowieka.

Jak się wobec tego zabezpieczyć:

  1. Posiadanie najnowszego oprogramowania, w którym luki w zabezpieczeniach zostały już załatane
  2. Blokowanie dostępu z zewnątrz do kluczowych zasobów firmy
  3. Posiadanie oprogramowania blokującego możliwość zmian przez jakiekolwiek nieznane oprogramowanie
  4. Kopia zapasowa – w środowisku informatycznym od lat znany jest podział na 2 rodzaje ludzi:
    1. ludzie którzy robią kopie zapasowe
    2. ludzie którzy będą robić kopie zapasowe
    3. Niestety po ostatnich doświadczeniach mogę z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że istnieje jeszcze 3 grupa ludzi – to ludzie, którzy myślą, że robią backupy. Przetrzymywanie jakichkolwiek kopii zapasowych bez okresowania sprawdzania poprawności tychże  powoduje, że takie przekonanie może więcej zaszkodzić niż pomóc.

 

Ad.1

Aktualne oprogramowanie

Jeżeli posiadają Państwo w swojej firmie komputery z systemem Windows XP albo starszym jestem w stanie przygotować ofertę na system poleasingowy, którego cena będzie podobno do ceny zakupu samego systemu operacyjnego w najnowszej wersji

 

Ad.2

Bezpieczny dostęp do zasobów firmy

Bardzo często firma ma pracowników, którzy muszą pracować na zasobach firmy zdalnie. Dla takich firm mogę zaproponować usługi zdalnego dostępu do sieci firmy poprzez tunel VPN – zabezpieczenie odbywa się bezpiecznym certyfikatem.

 

Ad.3

Oprogramowanie antywirusowe i Internet Security

Po analizie oprogramowania dostępnego na rynku postanowiłem postawić na G Datę – firma jest historycznie pierwszym producentem oprogramowania na świecie, jako jedyna z wiodących dostawców ma faktyczny oddział i dział wsparcia technicznego w Polsce. Dodatkowo w ofercie jest oprogramowanie zabezpieczające przed atakami Ransomware.

 

Ad.4

Kopie zapasowe

Proponowane rozwiązanie tworzy pełny obraz systemu (standardowo raz w tygodniu) – na wypadek awarii sprzętu jesteśmy w stanie przywrócić działający sprzęt w zależności od potrzeb nawet w ciągu kilku godzin – poprzez uruchomienie maszyny wirtualnej na własnych zasobach.

Dodatkowo 2 razy dziennie są tworzone pełne kopie plików.

Koszt rozwiązania już od 600zł netto na rok lub 60 zł netto miesięcznie

 

 

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap